Plicní rehabilitace

Plicní rehabilitace

Plicní rehabilitace představuje moderní formu multidisciplinární nefarmakologické léčby. Indikaci k této terapii představuje mnoho respiračních onemocnění, zejména chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), cystická fibróza, asthma bronchiale, bronchiektázie aj. V posledních letech je také indikována u difuzních onemocnění plicního intersticia (idiopatická plicní fibróza, sarkoidóza apod.). Dále se věnuje resekčním výkonům v oblasti hrudníku (operace plic, transplantace plic), u pacientů s obstrukční spánkovou apnoií, u pacientů po operacích v horní oblasti břicha, při postižení skeletu a svalů hrudníku.

Komponenty plicní rehabilitace

 • edukace - je zaměřena na poradenství a zvládání vlastního onemocnění pomocí self-monitoringu příznaků onemocnění, jak se zachovat během exacerbace onemocnění a jak jí předcházet. Pacientovi je popsáno, jak má zvládat dušnost, úzkost, co provádět v rámci domácího cvičení po absolvování programu plicní rehabilitace. Pokud je pacientovi předepsán inhalátor, je podrobně poučen, jakým způsobem optimálně inhalovat předepsaný inhalační lék a následně provedení kontroly inhalační techniky (součást respirační fyzioterapie).
 • respirační fyzioterapie - je zaměřena na reedukaci dechového vzorce, aktivaci dýchacích svalů, zvýšení rozvíjení hrudníku a páteře, u nemocných s poruchou vykašlávání (expektorace) se zaměřuje na usnadnění vykašlavání a zlepšení mobility hlenů z periferních dýchacích cest. 
 • měkké a mobilizační techniky
 • silový trénink pracuje na optimalizaci  svalové síly a vytrvalosti. Optimální zátěž je nastavena na 60 - 70% max. svalové síly. Cvičení se provádí 2 - 3x týdně, progrese tréninku závisí na počtu opakování a hmotnosti zátěže. Pro cvičení horních končetin se využívá činek, elastického lana. 
 • vytrvalostní trénink
 • trénink flexibity 

Indikace plicní rehabilitace

 • všichni nemocní s příznaky plicního onemocnění a poruchami dýchání - hlavně dušnost, kašel, bolest na hrudníku a snížená tolerance k fyzické námaze

Kontraindikace plicní rehabilitace

 • psychiatrické poruchy snižující adherenci k fyzické aktivitě, spolupráci, motivaci
 • závažná srdeční nedostatečnost
 • plicní hypertenze těžkého stupně
 • akutní fáze onemocnění a nestabilní zdravotní stav pacienta

Kardiorehabilitace

Kardiorehabilitace je významnou součástí nefarmakologické terapie u všech pacientů se srdečním onemocněním. Je velmi prospěšná u nemocných po srdečních operacích a výkonech na srdci a velkých cévách - po srdeční katetrizaci, po implantaci stentu, vrozených srdečních onemocněních, po infarktu myokardu, po implantaci kardiostimulátoru ev. kardiodefibrilátoru, dále u nemocných se selháním srdce ve stabilizovaném stavu. Je velmi přínosná pro všechny, kteří chtějí zlepšit svou fyzickou kondici a žít zdravým životním stylem. Velmi významná je motivace - proč chci dělat kardiorehabilitaci, v čem mi může pomoci?

Pracovní doba

Mgr. Petra Žurková, PhD.

PO 17.30 - 21.00

ÚT 7.00 - 20.00 hod.

ST 17.30 - 21.00 hod.

ČT 7.00 - 20.00 hod.

 ZAVŘENO

Provozní doba je odvislá od předchozích telefonických nebo emailových objednávek klientů.

Pracovní doba

Bc. Tereza Kunáthová

PO dle objednávek

ÚT dle objednávek

ST dle objednávek

ČT dle objednávek

 dle objednávek

Kontaktujte nás

Kardioplicní rehabilitace s.r.o.

Ambulance rehabilitace srdečních, plicních a pohybových onemocnění

nám. Jana Nerudy 614/6

708 00 Ostrava - Poruba 

zurkovap@seznam.cz
www.kardioplicnirehabiliace.cz

Jsme na Facebooku