Plicní rehabilitace

Plicní rehabilitace

Plicní rehabilitace představuje moderní formu multidisciplinární nefarmakologické léčby. Indikaci k této terapii představuje mnoho respiračních onemocnění, zejména chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), cystická fibróza, asthma bronchiale, bronchiektázie aj. V posledních letech je také indikována u difuzních onemocnění plicního intersticia (idiopatická plicní fibróza, sarkoidóza apod.). Dále se věnuje resekčním výkonům v oblasti hrudníku (operace plic, transplantace plic), u pacientů s obstrukční spánkovou apnoií, u pacientů po operacích v horní oblasti břicha, při postižení skeletu a svalů hrudníku.

Komponenty plicní rehabilitace

 • edukace - je zaměřena na poradenství a zvládání vlastního onemocnění pomocí self-monitoringu příznaků onemocnění, jak se zachovat během exacerbace onemocnění a jak jí předcházet. Pacientovi je popsáno, jak má zvládat dušnost, úzkost, co provádět v rámci domácího cvičení po absolvování programu plicní rehabilitace. Pokud je pacientovi předepsán inhalátor, je podrobně poučen, jakým způsobem optimálně inhalovat předepsaný inhalační lék a následně provedení kontroly inhalační techniky (součást respirační fyzioterapie).
 • respirační fyzioterapie - je zaměřena na reedukaci dechového vzorce, aktivaci dýchacích svalů, zvýšení rozvíjení hrudníku a páteře, u nemocných s poruchou vykašlávání (expektorace) se zaměřuje na usnadnění vykašlavání a zlepšení mobility hlenů z periferních dýchacích cest. 
 • měkké a mobilizační techniky
 • silový trénink pracuje na optimalizaci  svalové síly a vytrvalosti. Optimální zátěž je nastavena na 60 - 70% max. svalové síly. Cvičení se provádí 2 - 3x týdně, progrese tréninku závisí na počtu opakování a hmotnosti zátěže. Pro cvičení horních končetin se využívá činek, elastického lana. 
 • vytrvalostní trénink
 • trénink flexibity 

Indikace plicní rehabilitace

 • všichni nemocní s příznaky plicního onemocnění a poruchami dýchání - hlavně dušnost, kašel, bolest na hrudníku a snížená tolerance k fyzické námaze

Kontraindikace plicní rehabilitace

 • psychiatrické poruchy snižující adherenci k fyzické aktivitě, spolupráci, motivaci
 • závažná srdeční nedostatečnost
 • plicní hypertenze těžkého stupně
 • akutní fáze onemocnění a nestabilní zdravotní stav pacienta

Kardiorehabilitace

Kardiorehabilitace je významnou součástí nefarmakologické terapie u všech pacientů se srdečním onemocněním. Je velmi prospěšná u nemocných po srdečních operacích a výkonech na srdci a velkých cévách - po srdeční katetrizaci, po implantaci stentu, vrozených srdečních onemocněních, po infarktu myokardu, po implantaci kardiostimulátoru ev. kardiodefibrilátoru, dále u nemocných se selháním srdce ve stabilizovaném stavu. Je velmi přínosná pro všechny, kteří chtějí zlepšit svou fyzickou kondici a žít zdravým životním stylem. Velmi významná je motivace - proč chci dělat kardiorehabilitaci, v čem mi může pomoci?

Pracovní doba

Mgr. Petra Žurková, Ph.D.

fyzioterapeutka

PO 7.00 - 21.00 

ÚT zavřeno

ST zavřeno

ČT 07.00 - 21.00 

 zavřeno

Provozní doba je odvislá od předchozích telefonických nebo emailových objednávek klientů.

Pracovní doba

Bc. Tereza Přindišová

fyzioterapeutka

PO zavřeno

ÚT 8:00 - 16:00 

ST 8:00 - 15:00

(od 16.2.2022 - každý lichý týden)

ČT zavřeno

 dle objednávek

Pracovní doba

Jana Švecová

masérka

PO zavřeno

ÚT zavřeno

ST 14.30 - 19.00 (dle objednávek)

ČT zavřeno

PÁ 14.30 - 19.00 (dle objednávek)

Pracovní doba

Ing. Eva Žurková, DiS.

nutriční terapeutka

ST (dle objednávek)

PÁ (dle objednávek)

Kontaktujte nás

Kardioplicní rehabilitace s.r.o.

Ambulance rehabilitace srdečních, plicních a pohybových onemocnění

nám. Jana Nerudy 614/6

708 00 Ostrava - Poruba 

zurkovap@seznam.cz
www.kardioplicnirehabiliace.cz